Jakie potrzeby ma Twój klient?

Klienci są różni.

Niscy i wysocy.

Szczupli i krągli.

Kobiety i mężczyźni.

Starzy i młodzi.

Kochający koty i psy.

Jaki jest Twój?

Jak często zadajesz sobie to pytanie?

Jeśli projektujesz, tworzysz, wymyślasz, dostarczasz, realizujesz coś dla swojego klienta zapewne najpierw starasz się ustalić, czego on potrzebuje. Czy na pewno? W dobie startupów i „innowacyjnych pomysłów” na uszczęśliwienia drugiej osoby zapominamy, że dopiero po uważnych obserwacjach  i rozmowach możemy stwierdzić, co jest potrzebą, którą chcemy zaspokoić. Nowy produkt zaistnieje na rynku dopiero wtedy, kiedy staje się odpowiedzią na (nawet nieuświadomione) pragnienia użytkownika. Już dawno odeszliśmy od produkcji taśmowej i marketingu kreującego potrzeby w stronę szukania niszy biznesowej i odpowiadania na braki.

W książce „DNA Innowatora” czytamy, że innowacja i kreatywność to umiejętność obserwacji potrzeb i zachowań oraz łączenia różnych faktów z różnych dziedzin. Tym tropem idzie też metoda pracy Design Thinking, stawiająca obserwację i rozmowę z użytkownikiem jako punkt wyjścia każdej pracy.  Umiejętność określenia potrzeb grupy docelowej stawia się tutaj na pierwszym miejscu. Ten etap projektu zwany jest Fazą Empatii, gdzie największy wysiłek stawiany jest na wywiady i analizy zachowań oraz środowiska.

Poznając swojego klienta możesz korzystać z wielu narzędzi, zaczynając od wywiadu bezpośredniego, ankiet lub analizując zachowanie użytkownika na stronie  przy użyciu specjalnych narzędzi do testów. Nie ważne od czego zaczniesz, zawsze warto także zaaranżować spotkanie z przedstawicielami wybranej grupy – poznanie zwyczajów, zachowań, słów jakich używają Twoi docelowi klienci pozwoli Ci  lepiej zrozumieć świat użytkownika, dla którego projektujesz rozwiązanie. Odpowiednia analiza rzeczywistości pozwoli stworzyć lepiej dopasowany produkt pod konkretne, nazwane potrzeby, unikając tym samym zbytniego odchodzenia od założeń produktu.

Jeśli dobrze zrozumiesz, co lubi Twój klient, co mu przeszkadza, kiedy się emocjonuje i jakie te emocje są, łatwiej znajdziesz prostą odpowiedź jak mu pomóc. Wtedy powodzenie nowego przedsięwzięcia masz gwarantowane.

 

Ciekawość i znajomość klienta to klucz do sukcesu Twojego projektu.