Prototypy

Kiedy już znamy potrzeby naszych użytkowników, wygenerowaliśmy pokaźną liczbę możliwych rozwiązań i wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najlepsze, czas na prawdziwe wyzwanie!

Czas na prototypowanie.

Prototypowanie to najważniejszy moment wytwarzania produktu lub wprowadzania nowej usługi. Dobrze przygotowany prototyp pozwala zebrać pierwsze opinie o przygotowywanym produkcie i, jeszcze bez ponoszenia większych nakładów finansowych, udoskonalić go. W tej fazie przygotowujemy rozwiązanie, które klient będzie mógł zrozumieć a nawet pokochać.

Zasady prototypowania według  Design Thinking:

  1. Prototyp odpowiada na pytanie: JAK? Pozwala nam zrozumieć jak nowy produkt ma działać, jak ma wyglądać, z czego będzie stworzony, jak mogę go zacząć używać? W trakcie prototypowania często pojawiają się pewne specjalistyczne pytania i nieprzewidziane problemy – jest to najlepszy moment by prześledzić założenia projektu i wykryć wąskie gardła.
  2. Show, not tell,czyli prototyp mówi sam za siebie! To, co wyprodukujemy służy przetestowaniu ważnych dla projektu założeń i ma właściwie oddawać jego cechy.
  3. Słuchaj opinii i pytań osób, którym przygotowujesz prototyp. Jeśli coś jest niejasne,  rodzi problemy lub wymaga doprecyzowania – to wymaga też przemyślenia już na tym etapie i rozwiązania w prototypie. Jeśli widzisz niejasności, możesz mieć pewność, że Twój klient też je zobaczy.
  4. Najlepszy prototyp: w minutę za złotówkę, czyli szybko, tanio i niechlujnie. Jako dorośli zapomnieliśmy, że wiele rzeczy można narysować, rozrysować, wykleić, odegrać, wytłumaczyć. Ważne jest wybranie kluczowych funkcji, na których opieramy nasze rozwiązanie i szybko sprawdzić, czy faktycznie klient też uważa, że jest to najlepsza droga.
  5. Lepsza niż prezentacja w Power Point jest makieta, którą można dotknąć, pozmieniać kolejność, wpłynąć na jej kształt. Prototyp, na który można wpłynąć zapewnia większa interakcję z odbiorcami, daje poczucie wpływu i współpracy.

Prototypowanie jest trudne szczególnie w branży IT. Naturalnie ciężko nam jest pokazać coś, z czego nie jesteśmy do końca dumni, widzimy tyle obszarów do poprawy. Jeśli jednak przemożemy w sobie chęć dopracowywania mniej ważnych szczegółów, dzięki prostemu prototypowi możemy szybciej zbadać czy idziemy w dobrym kierunku i dostać feedback od klienta, bez konieczności ponoszenia kosztów.

Na koniec zapamiętaj:

Potrzeba jest czasownikiem,  rozwiązanie jest rzeczownikiem.