Business Design (1) – empatia i zrozumienie

Business Design to określenie sposobu myślenia i zarządzania w organizacjach, gdzie wszystkie innowacyjne i nowe projekty skupione są wokół człowieka (human- centred approach). Business Design składa się z 3 powiązanych ze sobą części: empatii i zrozumienia użytkownika, wizualizacji pomysłu i strategi biznesowej.

Zacznijmy od Empatii i zrozumienia 

Znalezione obrazy dla zapytania 3 gears of business design

Empatia i dogłębne zrozumienie

Według zasad Design Thinking innowacja zaczyna się od zrozumienia klienta. Wiele firm z łatwością identyfikuje swoich klientów i zbiera informacje o ich zachowaniach, demografii, segmencie rynkowym. Często jednak brakuje im dogłębnego zrozumienia ich potrzeb, które mogą stanowić unikalną możliwość rozwoju produktów.  Ważne jest by patrzyć na użytkownika w szerszej perspektywie niż tylko kontekst użycia. Przez odkrywanie zachowań powiązanych, pragnień i nawyków klientów uzyskuje się szerszy obraz tego, co motywuje klienta do pewnych zachowań czy zakupów. Co robi, jak się czuje, jak dana potrzeba łączy się z innymi częściami jego życia?

Dobrym przykładem tworzenia produktów według zasad Business Design jest firma Nike. Firma przyglądając się swoim klientom zauważyła, że biegacze są mocno motywowani do wysiłku przez standardy stawiane przez wygrywających lekkoatletów, swoimi osobistymi pragnieniami stawania się coraz lepszym, osiąganiem własnych celów i możliwością dzielenia się swoimi pasjami z innymi. Misją Nike jest budzenie atlety w każdym z nas. Firma umiejętnie wykorzystała zdobytą wiedzę ze zrozumienia klienta i wypuściła na rynek Nike + , chip, wpięty w unikatowo zaprojektowane buty, który łączy się z iPodem użytkownika podczas biegu i pozwala mu mierzyć i ulepszać osobiste wyniki.

Efekt? Dzięki tej inicjatywie Nike w ciągu 2 lat zwiększyło swój udział w rynku z 48 % do 61 %. Klienci Nike deklarują silniejsze przywiązanie do marki dzięki silniejszej i bardziej zaangażowanej relacji z klientem.

Poświęcenie czasu na zrozumienie i „empatyzację” z klientem (lub innym interesariuszem) pomaga lepiej określić wymagania i wyzwania stojące przed projektem, zdefiniować kryteria dla innowacyjności i otworzyć się na nowe możliwości tworzenia wartości końcowej.