Transformacja, innowacja, digitalizacja, firma 4.0… to ostatnio bardzo popularne hasła. Coraz więcej firm, nawet tych o ugruntowanej pozycji rynkowej mówi teraz o konieczności silnych zmian.

Skąd to poruszenie?

Wystarczy, że zapytam się Ciebie o największych konkurentów dla Twojego biznesu – czy są to głównie światowej sławy firmy, z wieloletnią historią rynkową? Możliwe, że tak, ale jeśli wykonasz benchmarking ponownie, na pewno zauważysz, że na rynku pojawiło się wielu nowych graczy, których oferta jest bardziej dostosowana do aktualnych potrzeb klienta. Graczy, którzy są mniejsi i zwinniejsi przez co szybciej dostarczają innowacyjne, wartościowe produkty i usługi. Dla zobrazowania tempa zmian warto zapoznać się z poniższym opracowaniem firmy Sherablee, która to pokazała przekrój najbardziej popularnych marek na Instagramie dla segmentu “Kosmetyki”- widać wyraźnie, że corocznie w czołowej piątce pojawiają się firmy, których nie było tam rok wcześniej

https://www.shareablee.com/blog/2018/10/26/who-are-you-competing-with-no-really/
Źródło: opracowanie na podstawie https://www.shareablee.com/blog/2018/10/26/who-are-you-competing-with-no-really/

Aby nadążyć za szybko zmieniającym się rynkiem i prężnie rosnącą konkurencją firmy zmuszone są do podejmowania odważnych kroków w kierunku transformacji, dotykających zarówno oferty sprzedażowej jak i ich wewnętrznych struktur. Jednak ciężko wprowadzać nowości, posługując się starymi praktykami i narzędziami. Dlatego coraz więcej firm podejmuje działania nakierowane na tworzenie nowych produktów i usług, które mają stanowić innowacyjny silnik napędowy dla całej organizacji – często projekty te realizowane są poza normalnym trybem prac organizacji.

Klucz do sukcesu – dobra drużyna!

Mogłoby się wydawać, że we współczesnym świecie IoT, Machine Learning i Sztucznej Inteligencji, wystarczy wdrożyć nową technologię aby odnosić sukcesy i wyprzedzić konkurencję. Na pewno taki krok przyniesie dużo korzyści firmie, jednak warto pamiętać, że u źródeł wartościowych zmian stoi człowiek – to jego kreatywność, stanowczość w łamaniu schematów i wymyślaniu czegoś nowego pozwala nam robić kolejne kroki do przodu. Praca nad innowacyjnym projektem, nową usługą lub produktem to sztuka elastyczności, analizy, obserwacji, to energia do zmiany i odwaga kreowania tej zmiany, często diametralnej. Innowacja nie dzieje się w pojedynkę. Potrzebny jest do tego zespół i różne kompetencje, synergia wiedzy, doświadczenia, napędzana burzą mózgów.

Książkowy Zespół ds. Innowacji to zespół wewnętrznych coachów, który wprowadza kontrolowany chaos, zdrowy ferment do Twojej firmy. Wyróżnia go podejście dziecka, które wnosi świeże spojrzenie, kwestionuje obecny porządek i nie boi się zadawać (często trudnych) pytań. Często patrzy z lotu ptaka, ponad podziałami i utartymi schematami, dlatego potrafi zaproponować proste i funkcjonalne rozwiązania, bazujące na dobrych praktykach z otoczenia. Co więcej – zachęca do tego Ciebie i innych współpracowników. Poniżej przedstawiamy 8 kroków, które pomogą Ci stworzyć warunki do funkcjonowania zespołu ds. Innowacji.

  1. Zadaj sobie pytanie : po co? Jakie wyzwanie stoi przed Tobą? Jakich kompetencji będziesz potrzebować? Czy znasz osoby które takie mają? Skąd pozyskasz najlepsze osoby? Czy w Twojej organizacji znajdziesz wszystkie zasoby czy należy rekrutować kogoś z zewnątrz?
  2. Odpowiednio dobierz członków zespołu – bierz pod uwagę również doświadczenie, motywacje i chęci do zaangażowania. Poznaj ich zwyczaje, nawyki w pracy, jak lubią pracować. Pozwól im pracować w najbardziej dogodnych, naturalnych dla siebie formach pracy. Pamiętaj, że innowacja to synergia wiedzy i doświadczenia, wymiana kontaktów, dobrych praktyk. Ważne by ułatwić takiemu zespołowi stworzenie układu partnerskiego z innymi członkami Twojej organizacji.
  3. Dbaj o równość – zapewne Twoi ludzie to specjaliści, z różnymi doświadczeniami, stażem zawodowym, różnej płci i wieku. Zadbaj o to, by wszyscy w Twoim zespole czuli się równie ważni, równie doceniani i równie potrzebni. W zespole kreatywnym, zajmującym się wymyślaniem i wdrażaniem innowacji nie powinno być miejsca na wewnętrzne podziały, kierowników i “ulubieńców szefa”. Każdy członek jest tak samo wartościowy.
  4. Podziel zadania – wyznacz cele i odpowiedzialności. Jakie zadania należą do kogo? Poświęć czas by dowiedzieć się, kto lubi zaczynać projekty, badać, pytać i wymyślać, a kto z kolei lubi zamykać zadania, dopieszczać szczegóły i skupiać się na efektach? Zadbaj o to, by każdy wiedział, co należy do jego obowiązków i kto może go w nich wesprzeć.
  5. Wyznacz ramy – nasz mózg lubi ograniczenia, nawet gdy mówimy o kreatywności (“think OUT OF the box”). Wybierz metody pracy, schematy postępowań, spodziewane efekty. Podejście zwinne (Scrum, Lean Startup) to dobre rozwiązanie by oceniać progres prac również dla projektów spoza obszaru IT.
  6. Daj przyzwolenie eksperymentowaniu- pozwól zespołowi zakwestionować stare, dobre prawdy i zbudować swój własny obraz Twojej organizacji, rynku, wizji produktu. Bądź przygotowany na zaskoczenie, niespodziewane pomysły. Wiele z nich na pewno trzeba odrzucić, a inne mogą oznaczać konieczność wywalczenia zmian na wyższych szczeblach. Pomagaj im będąc ambasadorem zmiany.
  7. Spodziewaj się niespodziewanego! Kiedy zaczynasz pracę z czymś całkowicie nowym, oczywistym jest, że wszystko może się zdarzyć. A na pewno wydarzą się konflikty, napięcia między zespołami. Zmiana jest trudna – zaprojektuj procesy które ułatwią wszystkim przejście przez nią. Dbaj o to, by wszystkie problemy rozwiązywać w najkrótszym możliwym czasie, a każdy dzień, tydzień wspólnej pracy zakończyć w pozytywnej atmosferze.
  8. Pamiętając o tym, że efektywność jest najważniejsza. Upewnij się, że masz moc. Zespoły innowacyjne powinny być wspierane na najwyższych szczeblach zarządzania. Dbaj o ich pozytywny wizerunek, ogólną sympatię i wsparcie.

Nawet najlepsi gracze to wciąż ludzie. Szczytna wizja zdobycia tytułu Mistrza nie wystarczy, by stworzyć zgraną drużynę. Zarówno grupa piłkarzy, jak i zespół muzyczny wiedzą, że każdy z nich jest równie ważny i aby osiągnąć sukces, wszyscy muszą grać razem, w kierunku jednej bramki. Zaufanie, że każdy z członków jest najlepszy w tym co robi to podstawa budowania dobrych relacji i osiągania wyników największej jakości.


Innowacyjna firma to taka, która wspiera kulturę eksperymentu, samodzielnych, odważnych decyzji, szukania rozwiązań niestandardowych, których nikt jeszcze nie zastosował. To sztuka obserwacji i łączenia wiedzy i doświadczenia z różnych dziedzin, ponad granicami czy sektorami. Tworząc zespoły, których celem jest tworzenie czegoś nowego dajesz przykład pozostałym pracownikom, że warto wychodzić ze strefy komfortu i proponować usprawnienia.